kringlaskolan

19 april 2018

Wow, vilken härlig skola och fantastiska elever! Det var författaren Michael Wianders spontana kommentar efter dagens besök i årskurserna 1-3. Barnen hade så många nyfikna och bra frågor. Kanske …

Läs mer
kringlaskolan

18 april 2018

Idag kom ett paket 😊 Tänk så fint det känns att Kringlaskolan får vara med och bidra i ett större sammanhang 👍 Som ni säkert redan vet tar vi emot studiebesök, från många av världens hörn förutom …

Läs mer
kringlaskolan

13 april 2018

Har du varit ner i vårt mysiga skolbiibliotek? Läsning är så viktigt och vår bibliotekarie Sandra kommer att hjälpa dig hitta rätt bland olika böcker. En em på veckan är det öppet lite senare …

Läs mer
kringlaskolan

11 april 2018

Trygghet något alla elever har rätt till 💜 Har du träffat vår Pelle Svanslös? Klart sevärd så slå på ljudet och ta dig tid att titta https://www.youtube.com/watch?v=AupAKl6WEQU

Läs mer
kringlaskolan

2 april 2018

Denna bild är så talande och så tänkvärd. En av de viktigaste förmågor vi behöver är konsten att kunna läsa. Att kunna läsa handlar både om att rent ”tekniskt” kunna avkoda ord men också om att …

Läs mer
kringlaskolan

31 mars 2018

Starta gärna en ny vana på lovet 😊 Jag har inga exakta siffror men att det är ett stort problem att så få föräldrar högläser för sina barn det kan vi konstatera. Det är också ett problem att många …

Läs mer
kringlaskolan

30 mars 2018

Detta önskar jag alla ungdomar skulle se 💜 https://www.facebook.com/kjelleenhager/posts/2107311999295924

Läs mer
kringlaskolan

26 mars 2018

DU som förälder är en viktig person i ditt barns liv på många sätt. Något som är otroligt viktigt men som många verkar ha ”glömt bort” är detta 😊 Du vill såklart att ditt barn skall lyckas så bra …

Läs mer
kringlaskolan

22 mars 2018

Vi ses väl i Täljehallen till kvällens spännande kvartsfinal? Överraskningar är utlovade För våra elever & föräldrar finns specialpris på korv m. bröd + Festis 😊

Läs mer
kringlaskolan

21 mars 2018

Vi ses väl på Torsdag ⭐️ Så kul! - Gratis entré för Kringlaskolans elever, föräldrar och personal Det var länge sedan vi hade ett gemensamt event, NU är det dags 🙂 Tillsammans kommer vi få ta del …

Läs mer
kringlaskolan

21 mars 2018

Kom ihåg - idag rockar vi sockor 😀

Läs mer
kringlaskolan

20 mars 2018

I morgon rockar vi sockorna - gör det du också! Hoppas du vågar och vill visa att du gillar, uppmuntrar och stöttar olika genom att ta på dig två olika sockar på fötterna i morgon för att visa det. …

Läs mer
kringlaskolan

19 mars 2018

Träning - träning - träning 😊 Oavsett om det gäller läsning, sport, matte eller engelska krävs ansträngning för att lyckas uppnå nya mål. Ingenting kommer ”gratis”, vi behöver kämpa för att …

Läs mer
kringlaskolan

17 mars 2018

På tal om vetenskap - Låt barn vara barn https://www.facebook.com/Plaizr/videos/1840506446252369/

Läs mer
kringlaskolan

16 mars 2018

Så kul! - Gratis entré för Kringlaskolans elever, föräldrar och personal Det var länge sedan vi hade ett gemensamt event, NU är det dags :) Tillsammans kommer vi få ta del av En spännande …

Läs mer
kringlaskolan

15 mars 2018

Idag är jag, Lotta på utbildning och fyller på mina kunskaper om läs & skrivsvårigheter och hämtar inspiration för mitt fortsatta arbete i Läslabbet. Kul! Svenska dyslexiföreningen Goda grunder - …

Läs mer
kringlaskolan

12 mars 2018

Vi har alltid ett val. Vi kanske inte alltid kan välja vad som sker eller hur vi har det men vi kan alltid välja hur vi ser på det, påverka vår inställning till hur vi tar det. Konsten att välja …

Läs mer
kringlaskolan

11 mars 2018

Att våga ställa höga förväntningar och visa tilltro till elevers förmåga är en viktig uppgift som alla lärare har. Men inte bara lärare utan även ni föräldrar kan verkligen göra skillnad och lyfta …

Läs mer
kringlaskolan

9 mars 2018

Vilket fantastiskt betyg att få 😊 En elev från fritids kom in till rektorn en dag och lämnade över denna bild och gav henne en kram. Alla vi som arbetar på Kringlaskolan har ambitionen och arbetar …

Läs mer
kringlaskolan

8 mars 2018

Se den! Du kommer inte att ångra dig, så bra. https://www.facebook.com/finansforbundetNO/videos/10156793637468273/

Läs mer

Vi som jobbar här

Sirkka Persson

Rektor
sirkka.persson@kringlaskolan.se

Linda Sandblom

Biträdande rektor åk F-6
linda.sandblom@kringlaskolan.se

Magnus Andersson

Biträdande Rektor åk 7-9
magnus.andersson@kringlaskolan.se

Anna-Karin Lindahl

SYV/Studio
SYV@kringlaskolan.se

Lotta Axby

Åk 1-3 Läslabbet
Förstelärare - Legitimerad Lärare
lotta.axby@kringlaskolan.se

Neila Georges

Åk 1-3
Legitimerad Lärare
neila.georges@kringlaskolan.se

Marianne Barkgård

Åk 1-3
Legitimerad Lärare
marianne.barkgard@kringlaskolan.se

Monika Karlsson

Åk 1-3
Legitimerad Lärare
monika.karlsson@kringlaskolan.se

Nina Mykkänen Bryant

Åk 1-3
Legitimerad Lärare
nina.mykkanen-bryant@kringlaskolan.se

Josefin Olsson

Åk 1-3
Legitimerad Lärare
josefin.olsson@kringlaskolan.se

Catarina Hansen

Åk 1-3
Legitimerad Lärare
catarina.hansen@kringlaskolan.se

Madeleine Persson

Åk 1-3
Lärare
madeleine.persson@kringlaskolan.se

Tiina Oksman

Åk 1-3
Legitimerad Lärare
tiina.oksman@kringlaskolan.se

Marie Granqvist

Åk 1-3
Legitimerad Lärare
marie.granqvist@kringlaskolan.se

Elin Wahlstedt

Åk 1-3
Legitimerad Lärare
elin.wahlstedt@kringlaskolan.se

Jessica Hermansson

Åk 1-3 Åk 7-9
Legitimerad Lärare
jessica.hermansson@kringlaskolan.se

Nedzad Karaahmetovic

Åk 1-6
Legitimerad Lärare
nedzad.karaahmetovic@kringlaskolan.se

Ninous Chabo

Åk 4-9
Lärare
ninous.chabo@kringlaskolan.se

Anna Ek

Åk 4-6
Förstelärare - Legitimerad Lärare
anna.ek@kringlaskolan.se

Tove Gottfriedz

Åk 4-6
Legitimerad Lärare
tove.gottfriedz@kringlaskolan.se

Fima George

Åk 4-6
Legitimerad Lärare
fima.george@kringlaskolan.se

Cecilia Bergström

Åk 4-6
Legitimerad Lärare
cecilia.bergstrom@kringlaskolan.se

Lina Martelius

Åk 4-6
Legitimerad Lärare
lina.martelius@kringlaskolan.se

Liselotte Kok

Åk 4-6
Legitimerad Lärare
liselotte.kok@kringlaskolan.se

Carita Lillsebbas Norrman

Åk 4-9
Legitimerad Lärare
carita.lillsebbas-norrman@kringlaskolan.se

David Fundin

Åk 4-9
Legitimerad Lärare
david.fundin@kringlaskolan.se

Philip Gerges

Åk 5-9
Legitimerad Lärare
philip.gerges@kringlaskolan.se

Mattias Pihl

Åk 7-9
Förstelärare - Legitimerad Lärare
mattias.pihl@kringlaskolan.se

Ida Johansson

Åk 7-9
Förstelärare - Legitimerad Lärare
ida.johansson@kringlaskolan.se

Lisa Thörnberg

Åk 7-9
Legitimerad Lärare
lisa.thornberg@kringlaskolan.se

Therese Lundh

Åk 7-9
Legitimerad Lärare
therese.lundh@kringlaskolan.se

Sebastian Larsson

Åk 7-9
Legitimerad Lärare
sebastian.larsson@kringlaskolan.se

Camilla Bejholt

Åk 7-9
Legitimerad Lärare
camilla.bejholt@kringlaskolan.se

Anna Björklund

Åk 7-9
Legitimerad lärare
anna.bjorklund@kringlaskolan.se

Francisco Delgado

Åk 7-9
Lärare
francisco.delgado@kringlaskolan.se

Anna Willford

Åk 7-9
Legitimerad Lärare
anna.willford@kringlaskolan.se

Kristina Özel-Jakobson

Åk 7-9
kristina.ozel-jakobsson@kringlaskolan.se

Jennifer Andersson

Förskoleklass/Fritids
Legitimerad Förskollärare
jennifer.andersson@kringlaskolan.se

Gunilla Karolin

Förskoleklass/Fritids
Förskollärare
gunilla.karolin@kringlaskolan.se

Anna Hällgren

Förskoleklass/Fritids
Förskollärare
anna.hallgren@kringlaskolan.se

Maria Friborg

Förskoleklass/Fritids
Legitimerad Förskollärare
maria.friborg@kringlaskolan.se

Jenny Medin

Fritids/Resurs
Fritidspedagog
jenny.medin@kringlaskolan.se

Carre Salmela

Fritids/Resurs
carre.salmela@kringlaskolan.se

Lesly Cantarero

Fritids/Resurs
lesly.cantarero@kringlaskolan.se

Nicole Hartwig

Fritids/Resurs
nicole.hartwig@kringlaskolan.se

Carolina Granholm

Fritids/Resurs
carolina.granholm@kringlaskolan.se

Ellen Sjö

Fritids/Resurs
ellen.sjo@kringlaskolan.se

Mikaela Eldebrink

Fritids/Resurs
mikaela.eldebrink@kringlaskolan.se

Evelina Holappa

Fritids/Resurs
evelina.hoppala@kringlaskolan.se

Joonas Ruotsaari

Fritids/Resurs
joonas.ruotsaari@kringlaskolan.se

Filip Hynninen

Fritids/Resurs
filip.hynninen@kringlaskolan.se

William Broberg

Fritids/Resurs
william.broberg@kringlaskolan.se

Veronica Hoffman

Resurs
veronica.hoffman@kringlaskolan.se

Helda Jomma

Resurs
helda.jomma@kringlaskolan.se

Anneli Nilsson

Resurs
anneli.nilsson@kringlaskolan.se

Charlotte Richardsson

Resurs
charlotte.richardsson@kringlaskolan.se

Rebecca Kenk

Resurs
rebecca.kenk@kringlaskolan.se

Agneta Pettersson

Matvärdinna
matsalen@kringlaskolan.se

Hanaa Kassab

Matvärdinna
matsalen@kringlaskolan.se

Nadine Alfaro

Matvärdinna
matsalen@kringlaskolan.se

Suhad Alsabahi

Matvärdinna
matsalen@kringlaskolan.se

Ellis Borg

Skolkurator
skolkurator@kringlaskolan.se

Veronika Wredh

Skolsköterska
skolskoterskan@kringlaskolan.se

Lena Matton

Skolsekreterare
lena.matton@kringlaskolan.se

Pernilla Ågren

Skolvärdinna
pernilla.agren@kringlaskolan.se

Sandra Lazarevic

Bibliotekarie
sandra.lazarevic@kringlaskolan.se

Jonas Gold

Vaktmästare/Resurs
jonas.gold@kringlaskolan.se

Varouj Jehmezian

Vaktmästare
vaktis@kringlaskolan.se

Peter Polvi

IT-support
Dindator.se

Peter Karlsson

IT-support
Dindator.se

Serban Albu

IT-support
Dindator.se